Wszechnica Żywieniowa zaprasza na wykład
Wszechnica Żywieniowa SGGW zaprasza na wykład: Dieta przeciwzapalna.
Wykład wygłoszą dr inż. Danuta Gajewska oraz dr inż. Paulina Kęszycka z Katedry Dietetyki, Zakład Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW w Warszawie
Wykład odbędzie się w środę 17.05.2023 r. o godz. 17.15
SGGW, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka
ul. Nowoursynowska 159c, Warszawa budynek nr 32 (zielony), aula II
WSTĘP WOLNY
Link do wykładu
Przewlekłe zapalenie o niskiej aktywności przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera), niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, niektórych nowotworów (np. raka okrężnicy, raka trzustki i raka piersi), chorób autoimmunizacyjnych, nietolerancji pokarmowych, a nawet depresji i związanego z otyłością zespołu metabolicznego.
Za model diety sprzyjający procesom zapalnym uważana jest dieta typu zachodniego, która cechuje się z reguły wysokim indeksem glikemicznym, małym udziałem błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Natomiast w profilaktyce i leczeniu schorzeń przebiegających ze stanem zapalnym rekomendowanych jest wiele diet m.in. śródziemnomorska, DASH, MIND, portfolio, ZONE, czy też dieta nordycka. Za jedną z najzdrowszych diet świata uważana jest dieta śródziemnomorska, oparta na prostych zasadach: regularne spożycie produktów roślinnych (produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce, strączkowe, orzechy), umiarkowane spożycie białka i tłuszczu z produktów zwierzęcych (ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne) oraz ograniczone spożycie żywności przetworzonej i słodyczy.Żywność dostępna na rynku może mieć właściwości prozapalne lub przeciwzapalne. Brakuje jednak powszechnie dostępnych i obiektywnych wskaźników, które pozwoliłyby na klasyfikację żywności pod kątem jej właściwości przeciwzapalnych. Prowadzone od wielu lat badania, zwłaszcza w regionach związanych z długowiecznością, wykazały, że pewne wzorce żywieniowe mogą sprzyjać zwiększonej podaży związków bioaktywnych, które mogą modulować stan zapalny. Dieta może być zatem potencjalnie jedną z metod terapeutycznych w leczeniu stanu zapalnego. Nasuwa się jednak pytanie czy możliwe jest opracowanie uniwersalnych zasad diety przeciwzapalnej, której efekty będą wymierne i takie same u wszystkich leczonych dietą osób? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w czasie wykładu.