Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals
PARC (ang. Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals) to 7-letni projekt (2022-2029 r.) realizowany w ramach Horyzontu Europa – ramowego programu Unii Europejskiej (UE). PARC skupia naukowców i ekspertów z 28 krajów oraz agencji UE.
Celem ogólnym PARC jest ocena ryzyka narażenia na substancje chemiczne w aspekcie ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska oraz podjęcie działań w zakresie bezpieczeństwa chemicznego poprzez ocenę ryzyka zgodnie z założeniem Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwój nowych rozwiązań typu know-how wspiera strategię UE w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zaangażowanie partnerów na całym kontynencie jest także okazją do stworzenia dialogu pomiędzy ekspertami nauki i organami tworzącymi regulacje prawne. Takie podejście stanowi podstawę do skutecznego wdrażania strategii w zakresie ochrony zdrowia publicznego i środowiska w aspekcie praktycznych zastosowań zgodnie z oczekiwaniami obywateli.
Jednym z partnerów projektu PARC jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W Pracowni Badania Metabolizmu Człowieka Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka będą między innymi realizowane badania z udziałem dzieci w wieku 7-11 lat. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 uczestników obydwu płci ze wszystkich markoregionów Polski. Zapewni to reprezentatywność populacji i będzie odzwierciedlało narażenie na chemikalia w tej grupie wiekowej dla populacji polskiej.
Od uczestników pobrane zostaną próbki moczu oraz włosów, a za pomocą odpowiednich kwestionariuszy pozyskane będą informacje na temat stanu zdrowia, stylu życia i diety. Zebrane próbki zostaną przeanalizowane przy użyciu zaawansowanych metod laboratoryjnych, co umożliwi określenie ekspozycji na wiele niebezpiecznych chemikaliów, takich jak np. substancje perfluoroalkilowe, bisfenole, ftalany, antybiotyki, metale ciężkie, czy pestycydy. Taka analiza pozwoli na ocenę wpływu niebezpiecznych związków chemicznych, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, na stan zdrowia oraz ustalenie czynników, które w największym stopniu powodują ekspozycję na te związki.
Pracownia Badania Metabolizmu Człowieka przeprowadzi także analizy z zakresu metabolomiki niecelowanej, która w sposób kompleksowy pozwoli na wykrycie subtelnych zmian w organizmie będących skutkiem narażenia na wyżej wymienione substancje chemiczne. Szeroki wachlarz badań dotyczący ekspozycji na różne związki chemiczne jak i analiza skutków tego narażenia jest innowacyjnym podejściem ukierunkowanym na poprawę stanu zdrowia populacji Europejskiej.
Projekt stanie się podstawą do budowania świadomości społeczeństwa i pozwoli na promowanie działań, których celem będzie wskazanie strategii legislacyjnych zapobiegających narażeniu na szkodliwe związki chemiczne jak i działań prewencyjnych w tym zakresie.
W pierwszym tygodniu października odbyło się kolejne robocze spotkanie partnerów realizujących program PARC. Podczas wydarzenia zapadły kolejne ważne ustalenia dotyczące projektu. Niebawem podjęte zostaną pierwsze kroki w celu rekrutacji do badania uczestników z całej Polski.