mgr inż. Marcin Kruk na liście laureatów konkursu NCN Preludium
Mgr inż. Marcin Jan Kruk z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, uzyskłą dofinansowanie do badań w wysokości 140 000 zł.
W projekcie będą badane właściwości odpadów poprodukcyjnych z przemysłu piwowarskiego, takie jak młóto browarniane i odpadowa gęstwa drożdżowa. Wyniki badań pozwolą na ich wtórne zagospodarowanie. Dotychczas, najczęściej wykorzystuje się je w żywieniu zwierząt hodowlanych. Aczkolwiek posiadają one wysoką zawartość związków bioaktywnych o korzystnym działaniu na organizm człowieka i mogłyby być wykorzystane jako składniki produktów żywnościowych. Celem projektu jest analiza związków bioaktywnych zawartych w surowcu odpadowym z przemysłu piwowarskiego oraz charakterystyka ich potencjału żywieniowego i biotechnologicznego.
Badania dotyczące młóta browarnianego obejmą ocenę możliwości jego wykorzystania do stymulacji rozwoju mikroflory probiocznej typowej dla mikrobiota jelitowy człowieka. Analizowana będzie zależność pomiędzy obecnością młóta browarnianego w środowisku in vitro jelita grubego a zdolnością bakterii probiotycznych do tworzenia biofilmu jelitowego, czyli kolonii bakteryjnych przylegających bezpośrednio do nabłonka jelitowego. Biofilm jelitowy bakterii probiotycznych jest jednym z elementów układu odpornościowego i jedną z pierwszych barier chroniącą organizm przed wnikaniem bakterii patogennych, toksyn oraz antygenów. Jako że młóto browarniane posiada w swoim składzie wielocukry o działaniu prebiotycznym postawiono hipotezę że może ono stymulować powstawanie biofilmu jelitowego bakterii probiotycznych oraz wypieranie z niego
bakterii patogennych. Wspomniane prebiotyki to nic innego jak frakcje błonnika pokarmowego, które naturalnie występują miedzy innymi w zbożach i są wykorzystywane tylko przez bakterie probiotyczne. Istnieją dane naukowe na temat prebiotycznego działania pojedynczych wyizolowanych frakcji błonnika z młóta browarnianego. Nadal jednak istnieją luki w literaturze na temat bezpośredniego wpływu młóta browarnianego bez ekstrakcji frakcji prebiotycznchy na bakterie probiotyczne i patogenne. Młóto browarniane oprócz błonnika pokarmowego zawiera białka, tłuszcze oraz węglowodany proste, które mogą stymulować wzrost nie tylko bakterii probiotycznych ale też patogennych. Dlatego konieczne są badania, które potwierdzą bezpieczeństwo tego surowca i możliwość powtórnego zastosowania w produkcji żywności. Efektem tych badań będzie poznanie wpływu młóta browarnianego na kształtowanie biofilmów bakteryjnych przez bakterie typowe dla mikroflory jelit w warunkach in vitro i wskazanie bezpośredniego wpływu prebiotycznego.
Gratulujemy i życzymy owocnych badań!