Partnerstwo instytucjonalne w kształtowaniu zachowań żywieniowych w trosce o zdrowie publiczne
Konferencja dedykowana Prof. dr hab., dr h.c. Stanisławowi Bergerowi
w 100-lecie urodzin
14 września 2023 r.
Biogram
Profesor dr hab. Stanisław Berger, absolwent UMCS w Lublinie, karierę naukową rozpoczął w tejże uczelni będąc studentem zatrudnionym na etacie młodszego asystenta, a po ukończeniu studiów – asystenta. W 1950 roku prze- niósł się do PZH w Warszawie na stano- wisko asystenta i jednocześnie starszego asystenta Politechniki Warszawskiej na Wydziale Chemii. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał dwa lata po studiach i w 1953 roku otrzymał stanowisko zastępcy profesora w Katedrze Żywie- nia Zwierząt Wydziału Zootechnicznego SGGW. Od tego czasu Jego kariera zawodowa jest nieprzerwanie związana z tą uczelnią. Tutaj się habilitował w 1961 roku, otrzymując stanowisko docenta. W międzyczasie (w 1957 roku) uzyskał roczne stypendium Fundacji Rockefellera w Cornell University w Stanach Zjednoczonych.
Mając 43 lata został profesorem nadzwyczajnym, a dziesięć lat później – zwyczajnym. Zdobyta przez Niego wiedza i doświadcze- nie skutkowały utworzeniem w 1958 roku z Jego inicjatywy Katedry Technologii i Higieny Żywienia Człowieka w SGGW, której został kie- rownikiem. W latach 1967–1971 podjął pracę w FAO w Rzymie jako ekspert ds. żywienia i kształcenia żywieniowców. Po powrocie i prze- kształceniu w 1974 roku Katedry w Instytut Żywienia Człowieka został jego dyrektorem, tworząc w 1977 roku na bazie tej placówki jedyny, unikalny w skali krajowej i europejskiej Wydział Żywienia Człowieka i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego, będąc jego pierwszym dzieka- nem przez 7 lat. Krótko po tym utworzył od podstaw Zakład Organiza- cji i Polityki Wyżywienia Ludności, pełniąc funkcję jego kierownika, aż do czasu przejścia na emeryturę w 1993 roku.
Od początku działalności zawodowej zainteresowania naukowe Profesora Stanisława Bergera koncentrowały się wokół zagadnień fizjologii i biochemii żywienia, zwłaszcza w zakresie witaminy A i białka, a także szeroko rozumianej nauki o żywieniu człowieka, w tym polityki wyżywienia. Dzięki Jego bezpośrednim kontaktom z wiodącymi placówkami zagranicznymi wielu młodych pracowników korzystało ze staży i stypendiów naukowych, co znacząco wpłynęło na poziom nauczania na Wydziale. Działalność naukową Profesora wieńczy imponujący dorobek, obejmujący ponad 400 prac naukowych i artykułów opublikowanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest też współautorem kilku podręczników oraz autorem oryginalnych opraco- wań dla różnych organizacji i instytucji nie tylko krajowych, ale też międzynarodowych (WHO, UNICEF, rząd Indii). Tym samym wkład Profesora w rozwój nauki o żywności i żywieniu człowieka zapewnił Mu czołową i niepodważalną pozycję w skali światowej, przyczyniając się do rozsławienia imienia naszego Wydziału.
Efektem przebogatej działalności Profesora jest wypromowanie ponad 270 magistrów i inżynierów, 19 doktorów, merytoryczna opieka nad 5 habilitantami, spośród których 4 osoby zostały profesorami w SGGW. Za swój wkład w rozwój dydaktyki i nauki został uhono- rowany Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla SGGW”, wieloma nagrodami JM Rektora SGGW oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był ponadto członkiem Komitetu Honorowego Rozbudowy Obiektów Naukowo-Dydaktycznych SGGW w Ursynowie.
Ogromna wiedza Profesora i Jego nietuzinkowa, charyzmatyczna osobowość przyczyniły się nie tylko do rozwoju i wysokiej pozycji Wydziału w Polsce oraz Europie, ale również do niepodważalnego uznania Jego autorytetu w nauce o żywieniu człowieka w skali mię- dzynarodowej. Świadectwem tego jest wielokrotne zapraszanie Go jako profesora wizytującego do krajów europejskich, pozaeuropej- skich (USA, Kanada, Japonia) i rozwijających się (Kuba, Meksyk, Gwatemala, Chiny, Malezja, Korea Południowa, Egipt). Dzięki Jego doświadczeniu i bezpośredniemu zaangażowaniu powstały szkoły kształcące żywieniowców nie tylko w kraju, ale też w różnych rejonach świata (Indie, Nigeria, Ghana, Pakistan, Wybrzeże Kości Słoniowej). Był także współzałożycielem Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych, wiceprezydentem Międzynarodowej Unii Nauk Żywieniowych, przewodniczącym Federacji Europejskich Towarzystw Żywieniowych oraz współorganizatorem i spikerem wielu międzynaro- dowych i krajowych kongresów, konferencji i sympozjów.
Za swoje wielkie zasługi w rozwoju nauki o żywieniu człowieka w kraju i na świecie Profesor Stanisław Berger został uhonorowany tytułem doktora honoris causa SGGW, Fellow of IUNS, Fellow of Royal Society of Medicine (UK), Living Legend Award IUNS, a Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie przy ul. Majdańskiej 30/36 nosi Jego imię.
Profesor był i jest członkiem licznych organizacji, stowarzyszeń, komitetów, rad nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych (m.in. IUNS, FENS, EANS, ILSI, ICSU, INAC). Nie sposób wymienić wszystkie funkcje, jakie pełnił, ale wspomnieć należy fakt bycia prze- wodniczącym Komitetu Żywienia Człowieka PAN oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, którego był jednocześnie jednym z członków założycieli. ma też fascynujące osiągnięcia popularyza- torskie, m.in. jako inspirator i redaktor wydawanego przez studentów pisma „Żywność, Żywienie, Zdrowie”, współinicjator akcji „Mleko dla zdrowia” i „Mleko w szkole”.
Profesor Stanisław Berger jest niepodważalnym autorytetem nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla studentów, których zawsze traktuje podmiotowo i „po ojcowsku”. Mimo przejścia na emeryturę, aktywnie uczestniczy w życiu Wydziału, przyczyniając się do dalszego umacniania jego pozycji i znaczenia dla rozwoju nauk żywieniowych w naszym kraju.
Czyny Twoje, Profesorze, zyskały Ci niekwestionowaną sławę, doprowadzając na najwyższy piedestał w nauce o żywieniu czło- wieka, stanowiąc dla nas niedościgniony wzór oraz skarbnicę wie- dzy i mądrości. Oby gwiazda Twoja, Mistrzu, świeciła blaskiem jak najdłużej, czego my – Twoi uczniowie – życzymy z całego serca.
Anna Gronowska-Senger