Fakty i fikcje w żywieniu człowieka
W dniu 25.10 2024 roku odbyła się 32. Konferencja Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych z cyklu „Fakty i fikcje w żywieniu człowieka” współorganizowana z Instytutem Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, poświęcona tematowi: Mleko i produkty mleczne, a ich substytuty roślinne.
Poruszone zagadnienia usystematyzowały aktualny stan wiedzy, a wobec nowej i szerokiej oferty rynkowej tych grup produktów, pozwoliły ustalić następujące fakty:
• Zgodnie z aktualnymi zaleceniami diety planetarnej, spożycie mleka i produktów mlecznych należy ograniczyć, w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zużycia zasobów naturalnych. Nie oznacza to jednak konieczności eliminacji ich z diety.
• Promowane powinno być mleko i produkty mleczne pochodzące z gospodarstw stosujących zrównoważone praktyki rolnicze, które dbają o dobrostan zwierząt, ochronę zasobów wodnych i minimalizację emisji gazów cieplarnianych.
• Czynnikiem ograniczającym spożycie mleka może być niewątpliwie alergia na białka mleka krowiego. W tym wypadku dużą nadzieję pokłada się w coraz bardziej powszechnym „mleku A2”, które w porównaniu do mleka „tradycyjnego” – A1, jest postrzegane jako produkt mniej alergizujący.
• Spożywając zamiast mleka, napoje roślinne, należy mieć na uwadze, że ich skład i wartość odżywcza znacznie różni się w porównaniu do mleka.
• Napoje roślinne, często wzbogacone w składniki odżywcze, mogą stanowić wartościowy element diety zrównoważonej, ale nie powinny być traktowane jako substytut/alternatywa dla mleka.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi